top of page

אילן יוחסין 2 גרסאות

 ניתן לבנות אילן יוחסין לפעוטות כדי שיכירו את שמות המשפחה. מכינים עלים נפתחים מבריסטול ירוק. בחוץ כותבים את השם ובפנים מדביקים תמונה של בן המשפחה. מבריסטול חום מכינים ענפים וגזע לפי מספר האנשים באילן שלכם. ניתן לשים סקוטש או מגנטים מאחורי העלים ועל גזע העץ כך שאפשר להוריד ולהחזיר את העלים ולשחק איתם. לפי התפתחות הילד, ניתן לשאול שאלות כמו איפה סבתא? תמצא/י את דוד משה. ולבקש ממנו להחזיר את העלים למקומם. ילדים גדולים יותר אפשר לאתגר עם שאלות כמו: תמצא/' את האח של אבא... למשחק עמיד יותר ניתן לניילן את החלקים.

עם ילדים מכיתה ד' ומעלה אפשר לבנות אילן יוחסין ממוחשב. זה תירוץ טוב לטלפן לסבים ולסבתות ולהתחיל לשאול שאלות! אם מעלים את כל המידע לאתר כמו מיי הריטאג' זה יכול להיות פרויקט לכל המשפחה

   חדש!!!  

על נטיעה ומשמעותה


וְכִי תָבֹאוּ אֶל הָאָרֶץ וּנְטַעְתֶּם...
 
בקטעים שבקובץ מסופר על נוטעים או זורעים בעבר ועד עכשיו, בימי המלחמה.
לקטע הראשון מצורף רעיון לביצוע ראיון בין שני משתתפים
נסו באותו אופן לערוך ראיונות לשני הקטעים הנוספים
מוזמנים לקיים שיחה על השאלות והמחשבות שעולות עם קריאת הקטעים.

(כדאי לשים לב תוך כדי ההפעלה לפעלים השונים: זריעה, שתילה, נטיעה...)
שתילה.jpg

משחק מילים

משחק להטמעת ביטויים

המשחק בנוי על ביטויים בני שתי  מילים הקשורים לחג. מתחלקים לשתי קבוצות כל קבוצה מקבלת לוח משחק.  לוח אחד מציג את המילה הראשונה בביטוי, והלוח השני מציג את המילה האחרונה בביטוי. (ניתן לבנות לוחות לפי האירוע, מצ"ב לוחות לדוגמא). 

כל קבוצה בתורה מנחשת את החצי שלא נמצא אצלה, לפי מספרים.

לדוגמא: על הלוח שלפניכם במשבצת 4 נמצאת המילה שבת.

הקבוצה מנחשת האם מספר 4 שלכם הוא שלום? הקבוצה השניה עונה כן או לא. אפשר לנסות שוב בסבב הבא: האם מספר 4 הוא המלכה?

 הקבוצה שמסיימת את הלוח ראשונה מנצחת.

להורדת הקובץ לחצו כאן

מועדון הספר הטוב

הלורקס

מאת ד"ר סוס 

 

מדבריה של לאה נאור מתרגמת ספרי ד"ר סוס:

בספר הזה מביע דוקטור סוס את דעתו, בדרכו הגאונית, שובת הלב,  נגד התיעוש המופרז והרווחים הגדולים של ברוני התעשייה בארצו, ובעד שמירת הסביבה הטבעית.

לפי עדותו זה היה הספר האהוב עליו ביותר מכל ספריו, וגם אני אהבתי והתרגשתי ככל שהתקדמתי בתרגומו.

חנן הגנן

כתבה ואיירה: רינת הופר / הוצאת כנרת

חנן הגנן נותן לילדים פירות ומבטיח שחבוי בהם מטמון, אבל הילדים מוצאים בתוכם רק חרצנים. מה יקרה כשישתלו את החרצנים באדמה? ספר שהפך לקלאסיקה בזכות האיורים הנפלאים והחריזה שובת הלב של רינת הופר.

פעילות בעקבות הסיפור: * הכנת סלט פירות * לזהות פרי במישוש * להטמין זרעים, להנביט * משחקי חרוזים ועוד....

הפעלה לאחר לימוד המקור המצורף למטה:
 כל אחד לוקח פתק שעליו  רשום חלק או מושג שקשור בעץ (עלה, שורש, ענף, צל,
גומה, גזע, צמרת, פרי, חרצן, קליפה, פלח....) ומברך את  היושב לימינו תוך שהוא
משתמש במילה שיש לו.
קובץ עם פתקאות מוכנות להדפסה וגזירה כאן


ר' יצחק בשעה שעמד להפרד מחברו, ר' נחמן, ברכו בברכה הבאה : 'אמשול לך משל, למה הדבר דומה - לאדם שהיה הולך במדבר והיה רעב ועיף וצמא, ומצא אילן שפירותיו מתוקין וצלו נאה, ואמת המים עוברת תחתיו. אכל מפירותיו, ושתה ממימיו, וישב בצילו. וכשביקש לילך, אמר: אילן אילן, במה אברכך? אם אומר לך שיהו פירותיך מתוקין - הרי פירותיך מתוקין, שיהא צילך נאה - הרי צילך נאה, שתהא אמת המים עוברת תחתיך - הרי אמת המים עוברת תחתיך. אלא: יהי רצון שכל נטיעות שנוטעין ממך יהיו כמותך. אף אתה, במה אברכך? אם בתורה - הרי תורה, אם בעושר - הרי עושר, אם בבנים - הרי בנים. אלא: יהי רצון שיהיו צאצאי מעיך כמותך'.
תלמוד בבלי, מסכת תענית, דף ה:

פירות וירקות 2.jpg

מיון פירות וירקות לפי קטגוריות:

 את הפירות וירקות מסול ניתן לקנות בחנות לחומרי יצירה או בחנות צעצועים. אנחנו השתמשנו בסבון נוזלי בצבע ירוק לכבוד החג. מכניסים את הסבון הפירות והירקות לשקית ורוכסים היטב.

ניתן למיין באופנים שונים וברמות שונות (לפי צבעים, פרי וירק). לגדולים יותר אפשר לתת הוראות כמו שני פירות ושלושה ירקות. השתמשו בטושים מחיקים ללוח לכתוב כדי שאפשר יהיה לנקות בקלות עם טישו. ולעבור פעילות נוספת.

כאן אנחנו מרויחים פעילות אינטלקטואלית תוך פיתוח מוטוריקה עדינה ובהנאה. 

הנבטה:
ניתן להנביט זרעים שונים (חיטה, חומוס, עדשים, צ'יה וכו'). משרים במים ללילה ומניחים על מצע (אדמה גננית או צמר גפן). משקים בהתזה ונאזרים בסבלנות...
צופים ולומדים על התהליך: בקיעת השורשונים, הנבטוטים והעלים (הפסיגים) הראשונים.
ניתן להוסיף לסלט ולהוסיף לעיצוב השולחן

הנבטה.png
טו בשבט הנבטה.jpg


 

פעילות מומלצת לתקופת ט"ו בשבט: 

"שביל הסלט" מזמין אתכם לאטרקציה ייחודית חקלאית ובלתי נשכחת בחממות חבל הבשור-אזור שלא הכרתם. בטיול החקלאי נלמד, נטעם ונבצע קטיף עצמי של ירקות ופירות הישר מהשתיל לפה לאכילה במקום. הטיול יודרך בצורה חוויתית ע"י צוות שביל הסלט. לפרטים ותיאום הכנסו לאתר.

שביל הסלט

bottom of page